Aman bayramınız zehir olmasın: Bu mesaj başka mesaj… Akrabalara dikkat… Uzman isim Odatv’ye konuştu

Dolandırıcılar her geçen günle birlikte yeni bir sistem ile kurbanlarını ağına düşürmeyi hedefliyor. Bu kez yine bayram mesajlarını kullanan siber hırsızlar çalınan kişisel veriler aracılığı ile mesajlarını daha inandırıcı hale getiriyor.

SİBER GÜVENLİK UZMANI UYARDI

Odatv’ye konuşan Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan, dolandırıcıların yeni yöntemine karşı vatandaşa uyarıda bulundu.

Çalınan kişisel verilerin kullanıldığı mesajlara dikkat çeken Demircan, “Bu Ramazan Bayramı mesajına kanmamak imkansız. Çünkü dolandırıcılar gerçek akraba isimleri kullanıyorlar. Dolandırıcıların kullandıkları veri tabanlarında bulunan milyonlarca vatandaş bilgisi bu dolandırıcılığın ham maddesi. Verdikleri isimler gerçek akraba isimleri. Vatandaş bu noktada düşünmeden kanıyor. Link tıklandığında ise ya telefon ele geçiyor yada alışveriş çeki oluşturma ekranına girilen bilgiler bankacılık uygulamasının başka bir telefonda çalıştırılmasına yetiyor.” dedi.

İşte dolandırıcıların attığı mesajlardan birisi:

DOLANDIRICILIKTAN KORUNMA YOLLARI

Dolandırıcıların bu yönteminden de basit şekilde korunabileceğini belirten Osman Demircan, “Öncelikle mesajı gönderen numaraya bakmak gerekiyor. Eğer ‘+90’ harici bir kod ile başlıyorsa bu mesaj doğrudan bir dolandırıcı mesajı demektir. Ancak ‘+90’ olması da yeterli bir güvenilirlik değil. Bunun için mesajı atan kişinin bizde kayıtlı olan numarasını arayarak mesajı teyit edebiliriz” diye konuştu.

Ayrıca her türlü siber dolandırıcılık için de telefonda ya da bilgisayarda çeşitli anti-virüs programları bulundurmakta fayda olduğunu söyleyen Demircan, “Dolandırıcılar ne kadar farklı ve inandırıcı sistemler kullansa da onlara aldanmamak da bir o kadar kolay aslında” ifadelerini kullandı.

Talha Özmen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x